Administracja Serwerami

Prowadząc własną firmę trudno nie spotkać się z terminem administracja serwerów. Dzisiejsze przedsiębiorstwa bazują nie tylko na pracy ludzi, ale także różnego rodzaju urządzeniach, które trzeba stale obsługiwać i monitorować. Administrowanie serwerów wymaga szerokiej wiedzy z branży IT, dlatego warto oddać to zadanie w ręce doświadczonych specjalistów.

Na czym polega administracja serwerami?

Administrowanie serwerem to usługa w ramach outsourcingu IT, gdzie specjalistom i ekspertom powierza się zadania związane z obsługą i zarządzaniem serwerami danej firmy. Opieka administracyjna nad infrastrukturą serwerową może dotyczyć zarówno tych znajdujących się w chmurze, jak i tych fizycznych znajdujących się w dowolnej lokalizacji. Dzisiejsze technologie pozwalają zarządzać serwerami znajdującymi się w różnych zakątkach świata zdalnie, dlatego miejsce ich ulokowania nie powinno stanowić problemu dla doświadczonych administratorów. W zależności od systemu usługa ta może dotyczyć administracji serwerami Linux czy Windows oraz nad administrowania serwerami znajdującymi się w chmurach, takich jak np. AWS czy Azure.

Administracja Serwerami Linux – zakresy

Administrator serwerów to specjalista, którego zadaniem jest opieka i zarządzanie serwerami. Jego zakres działań jest bardzo szeroki, a do jego podstawowych czynności zalicza się:

 • aktualizację oprogramowania

 • wyłapywanie i sprawdzanie błędów oraz ich natychmiastowa naprawa

 • stały monitoring działania 

 • wykonywanie kopii bezpieczeństwa.

Administracja Serwerami to jednak znacznie więcej obowiązków, które wymagają odpowiedniej wiedzy i zapoznania się z infrastrukturą danego Klienta, aby jak najlepiej dostosować konfigurację serwera do trendów panujących w danej branży. Profesjonalne usługi zapewniają także:

 • konfigurację lokalnego firewalla – co sprawia że dbamy o bezpieczeństwo serwera oraz bezpieczeństwo danych które są na nim zawarte

 • analizę obciążenia serwera

 • ograniczenie dostępu do serwera w ramach polityki bezpieczeństwa danej firmy

 • nadzór nad aktualnością kopii zapasowych

 • reakcje na wykryte problemy czy nadmierne zużycie zasobów serwera

 • przegląd i analizę logów systemowych 

 • nadzór nad optymalnym wykorzystaniem zasobów

 • administrację związaną z zakładaniem kont i serwerów

 • reakcję na awarię zasobów serwerowych

 • aktualizacje konfiguracji połączeń szyfrowanych 

 • wsparcie techniczne (mailowe / telefoniczne)

 • nadzór nad oprogramowaniem bazy danych 

 • instalację i aktualizację certyfikatów SSL 

 • instalacja poprawek bezpieczeństwa

 • proponowanie rozwoju systemu i ewentualnej alokacji zasobów

Zarządzanie serwerami w praktyce

Usługa administracji serwerami jest bardzo rozbudowanym tematem, a zakres wykonywanych obowiązków wymaga ogromnej wiedzy. W praktyce powierzenie administracji serwerami firmie zewnętrznej polega na początkowym rozeznaniu i omówieniu oczekiwań, jakie stawia Klient wobec firmy. Przeprowadza się wówczas audyt bezpieczeństwa, który pomaga określić wytyczne nad którymi należy jeszcze popracować. Wspólnie z Klientem określony zostaje zakres zarządzania serwerami oraz wytyczne opieki administracyjnej. Mowa tutaj chociażby o określeniu czasu reakcji czy optymalnego czasu na pracę z serwerem w miesiącu. Dopiero po wspólnym opracowaniu planu zadań przekazuje się dostęp do infrastruktury firmie zewnętrznej.

 

Dlaczego potrzebujesz administratora serwerów?

Za skorzystaniem z administracji serwerami firmy zewnętrznej przemawia wiele czynników, a ich największym plusem jest oddanie infrastruktury serwerowej w ręce specjalistów od zarządzania serwerem. Doświadczenie administratorów serwerów jest najlepszym dowodem na zmaksymalizowanie efektów serwera oraz poprawę jego wydajności. Wszystko to przekłada się na lepsze wyniki firmy. Kolejnym istotnym atutem jest obniżenie kosztów, gdyż powierzenie administracji firmie zewnętrznej eliminuje koszty związane z zatrudnieniem specjalisty lub zespołu specjalistów w zakresie administracji serwerami. Ogranicza się w ten sposób koszta związane z tworzeniem, a także utrzymaniem stanowiska pracy. Nie warto zapominać także o bezpieczeństwie, gdyż zaletą korzystania z usług administracyjnych jest stały monitoring serwerów oraz szybkie pozbywanie się napotkanych problemów. Tylko dzięki optymalizacji procesów zewnętrznych, bieżących aktualizacjach oprogramowania, tworzeniu backupów i stałej obserwacji wydajności serwerów możemy być pewni, że nasz serwer jest bezpieczny, a zespół zareaguje w przypadku każdej awarii. Wszystko to możemy mieć w ramach jednej usługi administrowania serwerami. 

Administracja serwerami najlepsze rozwiązania

Administracja serwerami linux jest koniecznością w przypadku prowadzenia małych firm w internecie. Chociaż przed podjęciem współpracy z firmą zewnętrzną wielu z nas może mieć obawy, to warto pamiętać, że usługi te są praktykowane już od wielu lat. Tematem szczególnie warto się zainteresować, ponieważ wiąże się on z polepszeniem wydajności i efektywności pracy, a co za tym idzie zwiększonymi wynikami i lepszą konwersją w naszej firmie. Dodatkowym atutem przemawiającym za takimi usługami jest to, że administratorzy mają wieloletnie doświadczenie, są zawsze do twojej dyspozycji i świadczą Ci wsparcie techniczne.

Taka usługa również pozwala nam spać spokojnie, ponieważ zapewnione monitorowanie serwera, stałe wykonywanie kopii zapasowych nie narazi nas na potencjalne problemy i ogromne straty. Warto spojrzeć na ten problem dużo szerzej. Administracja serwerami jest usługą która powinna być obecna w każdej firmie posiadającą własną infrastrukturę serwerową.

Z punktu widzenia małej firmy to usługi administracji serwerem wspomagają wszelkie procesy, poczynając od zamawiania sprzętu, po konfiguracji serwera. Kolejnym plusem jest to ze jako mały biznes nie musimy sprawdzać jakości wyszkolenia administratora serwera ponieważ to firma zapewnia nam najwyższą jakość świadczenia usług dostosowanych do indywidualnych potrzeb.

KUPON 20% RABATU
Zgarnij rabat 20% na VPS u naszego Partnera! Kupon obowiązuje niezależnie od wielkości zamówionych zasobów.
RANKINGVPS.PL
KUPON 20% RABATU
Zgarnij rabat 20% na VPS u naszego Partnera! Kupon obowiązuje niezależnie od wielkości zamówionych zasobów.
RANKINGVPS.PL