Certyfikat SSL co to jest i dlaczego warto go mieć?

Co to jest certyfikat SSL, jak go wdrożyć i dlaczego warto zadbać o bezpieczeństwo strony internetowej?  Przyjrzyjmy się bliżej rodzajom SSL oraz aspektom na które warto zwrócić uwagę wybierając odpowiedni protokół chroniący dane.

Certyfikat SSL jest gwarancją bezpieczeństwa w sieci i dzisiaj jest on podstawą podczas tworzenia lub uruchamiania stron internetowych. Jest to jasny komunikat mówiący przyszłym odbiorcom, że ich dane są w pełni chronione i zabezpieczone.

Szyfrowanie danych pozwala płynnie wyświetlać stronę i znacząco podnosi pozycję w wynikach wyszukiwarek. Jako znak bezpieczeństwa w pasku adresu strony w przeglądarce, po lewej stronie pojawia się kłódka i jest ona potwierdzeniem stałego łącza pomiędzy osobą odwiedzająca a serwerem, gdzie przechowywane są pliki i dane zebrane ze strony internetowej. 

Czym jest Certyfikat SSL?

Certyfikat SSL z ang. Secure Socket Layer jest poświadczeniem wiarygodności samej domeny lub domeny i jej właściciela. Certyfikat jest potwierdzeniem i zarazem gwarancją bezpiecznego szyfrowania danych przesyłanych pomiędzy użytkownikiem, a serwerem. Oznacza to, że nasze dane nie są przechowywane przez osoby trzecie, tylko szyfrowane poprzez protokół https. 

Protokół SSL w praktyce

Główną różnicą, zaraz obok ikony kłódki w szyfrowaniu stron jest protokół HTTP i HTTPS. W przypadku strony niezabezpieczonej adres witryna zaczyna się od przedrostka http. Tutaj komunikacja wygląda następująco:

 1. Użytkownik wpisuje adres witryny w przeglądarce.
 2. Przeglądarka wysyła sygnał do serwera.
 3. Serwer odsyła dane, umożliwiające wyświetlenie witryny.

Zabezpieczając stronę internetową, dodatkowo zabezpieczamy transfer danych pomiędzy przeglądarką a serwerem. Wówczas adres strony widnieje z protokołem https. Tutaj proces jest znacznie rozbudowany.

 1. Użytkownik wpisuje adres witryny w przeglądarce.
 2. Przeglądarka wysyła sygnał do serwera.
 3. Serwer odsyła dane uwierzytelniające (jest to kopia protokołu SSL) do przeglądarki.
 4. Przeglądarka weryfikuje źródło i ważność certyfikatu.
 5. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia następuje bezpieczne połączenie.
 6. Przesyłane dane między serwerem a przeglądarką są zabezpieczone.

Powody dla których warto mieć certyfikat SSL

Wdrożenie SSL jest bardzo ważnym elementem budowanie całej konstrukcji strony. Daje on jasny sygnał wszystkim odwiedzającym stronę, że ich dane są w pełni zabezpieczone i chronione. Brak certyfikatu może się wiązać z poważnymi problemami oraz niskim pozycjonowaniem strony w wyszukiwarkach. Główne powody dla których warto wdrożyć protokół SSL do swojej witryny to:

Bezpieczeństwo

Certyfikat SSL jest najważniejszym i głównym poświadczeniem bezpieczeństwa strony internetowej. W dobie ciągłego przekazywania danych przez internet warto zadbać o gwarancje ochrony danych odwiedzających nasza stronę. Zabezpieczenie strony przez certyfikat SSL pozwala dodatkowo chronić ją przed phishingiem,, czyli oszukiwaniem użytkowników poprzez podstawienie sfałszowanej, niemal identycznej strony. Widok kłódki oraz protokół https  daje użytkownikowi jasny komunikat, że dane, którymi się loguje są odpowiednio zabezpieczone, a strona prawdziwa i godna zaufania.

Pozycjonowanie i SEO

Kolejnym powodem, który przemawia za certyfikatem SSL jest lepsze pozycjonowanie strony w wyszukiwarkach internetowych. Wiąże się to z tym, że jednym z czynników rankingujących jest protokół https. Chcąc podnieść pozycję w rankingu Google, oprócz wartościowych treści, responsywnej strony i jej odpowiedniej szybkości załadownia warto zadbać także o certyfikat SSL. Jego brak będzie obniżał pozycję rankingową, co może mieć negatywne akutki dla naszego biznesu.

Zaufanie i wiarygodność 

Certyfikat SSL jest gwarancją wiarygodności strony oraz zaświadczeniem, że nasze dane trafiają do odpowiedniego odbiorcy. W praktyce oznacza to, że nie trafiają one do rak osób trzecich przez co nie mogą być w żaden sposób modyfikowane. Posiadanie zabezpieczenia w formie certyfikatu SSL jest także poświadczeniem profesjonalizmu firmy z którą ma do czynienia odwiedzający. Większe zaufanie wśród internautów zmniejsza także współczynnik odrzuceń, czyli odsetek wizyt na stronie, podczas których użytkownik nie podjął żadnej interakcji ze stroną. 

Rodzaje certyfikatów SSL

Na rynku dostępne są trzy rodzaje certyfikatów SSL, służące ochronie serwerów internetowych. Rozróżnia się Certyfikaty SSL:

 • z walidacją  domeny (Domain Validation; DV) – podstawowy typ certyfikatu, który zapewnia pełne bezpieczeństwo, integralność transmisji danych i poufność przez technologię SSL. Informacje zapisane w certyfikacie dotyczą tylko i wyłącznie domeny, nie znamy właściciela technologii SSL, który się nim posługuje.

 • z walidacją organizacji (Organization Validation; OV) – certyfikat potwierdza tożsamość podmiotu dla którego wystawia się certyfikat. Informacje te są potwierdzone przez zaufane centrum certyfikacyjne, a dzięki temu użytkownik ma możliwość wyświetlania i weryfikacji danych organizacji 

 • z rozszerzoną walidacją podmiotu z certyfikatem (Extended Validation;EV) – najwyższy poziom bezpieczeństwa, który gwarantuje, że podmiot wnioskujący został poddany szczegółowej weryfikacji. W tym wypadku wyświetlana jest nazwa firmy, a kłódka jest koloru zielonego. Ten rodzaj zabezpieczenia gwarantuje najwyższe bezpieczeństwo przesyłanych danych.

Wdrożenie i koszty

Certyfikat SSL może być zarówno płatny jak i darmowy. W wersji płatnej, jest to uzależnione od rodzaju protokołów, a ich cena może się wahać między kwotą 100 a 1000 zł rocznie. Darmowy SSL również gwarantuje bezpieczeństwo strony i zapewnia szyfrowane połączenie internetowe. Zazwyczaj darmowe wersje mają krótsze licencje, dlatego znacznie częściej należy je odnawiać. Wybierając opcję płatną liczymy się automatycznie ze zwiększonym kosztem utrzymania strony.

Wdrażając SSL do swojej strony warto pamiętać o kilku ważnych zasadach:

 • zmiana przekierowania z przedrostka http na https
 • linkowanie odnośników tylko i wyłącznie z bezpiecznych stron
 • sprawdzenie zasobów strony (graficznych czy multimedialnych) pod względem wysyłania ich za pośrednictwem bezpiecznego połączenia
 • zmiana adresu w wyszukiwarce Google Analytics i Google Search Console

SSL to certyfikat, który sprawia, że dane przesyłane pomiędzy odbiorcą a serwerem są szyfrowane. Zapewnia bezpieczeństwo internautom, a właścicieli stron nie naraża na problemy związane z wyciekiem danych. Dzisiaj protokół SSL jest standardem, tym bardziej, że jest on możliwy do zainstalowania samodzielnie lub  do wykupienia wraz z usługami hostingowymi. 

Inne wpisy z naszego bloga: