Hosting WordPress – Sheard, VPS czy Dedyk?

WordPress jest jedną z najczęściej używanych platform do tworzenia stron internetowych czy blogów. Hosting jest dobrym rozwiązaniem, niezależnie od rodzaju strony jaką chcesz zarządzać.  Jaki hosting pod WordPressa wybrać i dlaczego jest nam on potrzebny?

Czym jest WordPress?

Zacznijmy od wyjaśnienia czym jest serwer WordPress. Jest to platforma umożliwiająca tworzenie stron no-code, czyli jest tak zwanym narzędziem CMS. Jego system opiera się na intuicyjnym interfejsie oraz łatwej obsłudze, dzięki czemu nawet laik z łatwością opanuje obsługę wszystkich dostępnych narzędzi. Jego największą zaletą jest możliwość instalacji dodatkowych wtyczek, które znacznie poszerzają horyzonty i możliwości tworzonych przez nas stron. 

Czym jest hosting?

Hosting strony internetowej to usługa w ramach której zostaje nam udostępniony serwer na potrzeby infrastruktury internetowej. Na runku można znaleźć różnego rodzaju hostingi, w zależności od naszych zapotrzebować. Głównymi wytycznymi są:

  • wielkość dysku twardego
  • stopień obciążenia serwera przez usługi
  • ilość danych przesyłanych przez łącze internetowe

Czy hosting WordPress to dobre rozwiązanie?

Odpowiedź brzmi – zdecydowanie tak! Hosting pod WordPress jest bardzo dobrym wyjściem, niezależnie czy tworzymy bloga, czy prowadzimy duży serwis internetowy. To właśnie od hostingu zależy jak szybko i sprawnie będzie funkcjonowała nasza witryna internetowa. Wybór odpowiedniego hostingu nie zawsze jest prosty i oczywisty, dlatego warto zwrócić uwagę na różnorodność parametrów różnych ofert promujących hosting strony internetowej.

Rodzaje hostingu

Wyróżnia się trzy rodzaje usług hostingowych, które różnią się zarówno ceną jak i przestrzenią serwera. Do tych rodzajów zalicza się:

Shared – Serwer współdzielony

Podstawową usługa jest serwer współdzielony, którego specyfika polega na wydzieleniu konta na serwerze i współdzielenie się nim z innymi klientami. W jego skład wchodzą zarówno dysk, jak i procesor i pamięć RAM. W praktyce oznacza to dzielenie zasobów serwera z innymi osobami. Rozwiązanie to jest bezpiecznie, nie przysparza również problemów jeśli chodzi o obsługę panelu administracyjnego. W tym wypadku jest to odpowiednie wyjście dla osób bez specjalistycznej wiedzy z zakresu administracji serwerami. Idealnie sprawdzi się w przypadku mniejszych sklepów lub firm, których strony są proste i nieskomplikowane. Jednakże warto zwrócić uwagę, że jest to najtańsza opcja, przez co jest ograniczona limitem danych oraz limitem pojemności. Podczas wzmożonego ruchu na serwerze mogą pojawić się problemy, takie jak brak połączenia z pocztą, czy chwilowy brak możliwości umieszczania plików na serwerze.

VPS – Prywatny, wirtualny Serwer

VPS zapewnia wydzieloną przestrzeń z serwera fizycznego z własnym dostępem do jego zasobów. W praktyce oznacza to, że każdy z klientów zyskuje możliwość konfigurowania przestrzeni, tak jakby całkowicie należała ona do niego. Ten rodzaj serwera zwiększa stopień elastyczności ponieważ nie jesteśmy tutaj zależni od innych użytkowników. Nasze zasoby są oddzielone od zasobów innych klientów, przez co zwiększa się moc obliczeniowa czy innego rodzaju rozszerzenia. W ramach obsługi serwera klient zyskuje dostęp administratora, dlatego samodzielnie może zarządzać, administrować i konfigurować serwer. Serwer VPS to rozwiązanie, które znajduje się pomiędzy serwerem współdzielonym, a serwerem dedykowanym. Łączy w sobie cenę niższą niż serwer dedykowany, znacząco poszerzając swoje usługi w porównaniu do serwera współdzielonego. 

Dedyk – Serwer dedykowany

Ostatnim rodzajem usług hostingowych jest serwer dedykowany, czyli przydzielony wyłącznie do jednego kleina. Ma on do niego wyłączność i pełną dyspozycję, przez co nie musi dzielić się z nikim innym jego zasobami. Znacznie zwiększa się tutaj swoboda klienta, gdyż może on samodzielnie podejmować decyzję o konfiguracji wybranego systemu operacyjnego czy o instalacji innego. Wybierając ten rodzaj serwera możemy sami zdecydować ile rdzeni procesora czy pamięci RAM potrzebujemy, aby nasza witryna działała sprawnie i szybko. W tym przypadku konieczna jest większa wiedza z zakresu administrowania serwerami, lub pomoc dedykowanego administratora serwerów.

Pakiety hostingowe

Hostingi WordPressa mogą pracować w oparciu o dyski HDD, lub te pracujące w chmurze. 

Serwery pracujące na dyskach oferują ograniczoną powierzchnię, przez co ten pakiet hostingowy jest oferowany w atrakcyjniejszej ofercie cenowej. Minusem jest tutaj wolniejsze działanie, szczególnie przy dużych stronach internetowych. Konsekwencją tego jest wydłużone ładowanie treści. Rozwiązaniem może być tutaj wybór dysków HDD, który minimalizują ten problem, a szybkość ładowania strony znacznie wzrasta.

Serwery pracujące w chmurze są oparte na dyskach SSD, które mają przewagę nad dyskami tradycyjnymi. Zwiększa się tutaj wydajność strony, przez co szybciej się ona ładuje. Dodatkowo dzięki rozłożonej mocy, każda ze stron działa tak samo szybko i wydajnie.
Hosting WordPressa to najlepsze rozwiązanie dla każdego, kto chce prowadzić własną stronę internetową, właśnie na tej platformie. Wybór odpowiedniego hostingu pod nasze wymagania może znacznie zwiększyć wydajność strony, płynność  i szybkość ładowa

Inne wpisy z naszego bloga: